събота, 5 декември 2009 г.

Златна монета 20$ американският "двоен орел"

Златна монета 20$ американският "двоен орел"

Най-скъпата златна монета
в света е американският "двоен орел" от 1933 г. на стойност 7,59 млн. долара, която беше продадена на търг от "Сотбис" през юли 2002 г. в Лондон. Дотогава рекорда за най-скъпа монета - $4,14 млн. - принадлежеше на сребърен долар от 1804 г. Историята на "двойния орел" започва с треската за злато в Калифорния, в резултат на която в средата на 19 в. започва отсичането на първите златни монети. Те са с номинал 20 долара и са наречени "двоен орел", тъй като стойността им е два пъти по-висока от тази на обикновената 10-доларова монета. През 1907 г. скулпторът Огъстъс Сент-Годънс прави нов дизайн на монетата – на лицевата страна се вижда скален орел и надписа "IN GOD WE TRUST", а на обратната страна женска фигура, символизираща свободата. В този вид монетите биват отсичани до 1933 г., когато президентът на САЩ Франклин Рузвелт спира отсичането им заради световната икономическа криза. С решение на правителството златният стандарт в страната е премахнат, което означава, че хората трябва да обменят златните монети в друг вид ценности или валута.

През 1933 г. са отсечени 445,500 монети. Повечето от тях нигога не са пуснати в обръщение и до края на 1934 г. са претопени. Две от тези монети са предоставени от монетния двор на Смитсъновия национален музей на американската история. Тези две монети трябвало да бъдат единствените "оцелели" златни монети от 1933 г. Оказало се, обаче, че липсвали монети – най-вероятно 20 на брой, които били откраднати от Джордж Маккен, който бил касиер в монетния двор. Той ги продал на своя приятел бижутер Израел Суит, който от своя страна бързо намерил купувачи за 9 от тях. Монетите били собственост на частни колекционери, докато тайните служби не ги иззели обратно до края на 1952 г. През август 2005 г. американските тайни служби обявяват, че са намерили още 10 златни монети. Те са предоставени доброволно от дъщерята на бижутера - Джоан Лангборд. В момента монетите се пазят във Форт Кнокс в щата Кентъки, където се съхранява една част от златния резерв на САЩ и редица банки.

TWENTY DOLLARS 1933

Единствената монета "двоен орел", която официално е напуснала страната, е закупена от египетския крал Фарук през 1944 г. След закупуването й, той иска официално разрешение от държавната Съкровищница на САЩ монетата да бъде изнесена извън страната и го получава само дни преди монетния двор да изпрати възражение. За поправяне на грешката държавната Съкровищница решава да използва дипломатични методи, които обаче са осуетени заради Втората световна война. През 1952 г. крал Фарук е свален от власт с държавен преврат и голяма част от неговите колекции са обявени на търг в "Сотбис", включително и "двойния орел" от 1933 г. Държавната Съкровищница изпраща възражение срещу продажбата на монетата и я изисква обратно. В резултат на което монетата изчезва за близо 50 години. "Двойният орел" се появява отново едва през 1996 г., когато английския антикварен търговец Стефан Фентън се опитва да я продаде в ню йоркския хотел "Валдорф Астория" на двама прикрити агенти от тайните служби. Монетата е иззета, а държавната Съкровищница започва безпрецедентна до момента процедура за нейното узаконяване. Тази е единствената монета "двоен орел" от 1933 г., която е с разрешение от американското правителство като официално разплащателно средство – с номинал от 20 $.

а 30 юли 2002 г. "двойният орел" е продаден на анонимен купувач на търг в "Сотбис" – Ню Йорк за сумата от 7,59 млн. $. Половината от сумата е изплатена на Стефан Фентън, тъй като въпроса за собствеността не е изяснен въпреки съдебните дела, а другата половина отива в държавната Съкровищница. Търгът продължил девет минути.
Здравейте на всички колекционери и нумизмати също така и начинаещи в бранша по въпроси свързани със всякакви стари и нови интересни монети и банкноти не се колебайте да се свържите с мен: galin_kamburov@abv.bg